Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

przez | 30 kwietnia 2021

Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Obecnie popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
W tym roku przypada także 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Konstytucja 3 Maja 1791 r. została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim. Była to najważniejsza reforma tego Sejmu. Autorami konstytucji był król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja była Ustawą Rządową – regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. W tym rozumieniu tego słowa była pierwszą ustawą rządową w Europie, drugą na świecie (po amerykańskiej). Utrzymano unię polsko – litewską, została ona jednak zacieśniona. Władza została podzielona zgodnie z zasadą Monteskiusza na ustawodawczą (stanowienie prawa), wykonawczą (wykonywanie prawa) i sądowniczą.
W naszym Warsztacie zostało zorganizowane spotkanie integracyjne dla upamiętnienia doniosłej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uczczenia Dnia Flagi Narodowej. Uczestnicy wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy, następnie obejrzeli w TV program pod tytułem „Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona?”. W dalszej części imprezy podopieczni pracowali w małych grupkach przy wykonywaniu chorągiewek, kotylionów i innych zadań związanych tematycznie ze świętem narodowym. Zwieńczeniem spotkania był uroczysty posiłek cateringowy, słodycze i napoje.
Spotkanie odbyło się w Sali udekorowanej w barwy biało-czerwone, co pozwoliło uczestnikom wczuć się w podniosłą atmosferę tego wyjątkowego święta.

Dodaj komentarz