XXI Warsztaty Plastyczne Twórców Niepełnosprawnych Przyroda, Integracja, Sztuka

przez | 9 sierpnia 2019

Kolejny raz Stowarzyszenie NIKE z Białegostoku zaprosiło pana Krzysztofa Gieniusza na plener malarski do Kukli nad jeziorem Pomorze. Uczestnik naszego Warsztatu, niepełnosprawny twórca Krzysztof Gieniusz urodził się w Sokółce, gdzie nadal mieszka wraz z matką i rodzeństwem. W zajęciach WTZ uczestniczy od 1997r. Nie uczęszczał do żadnej szkoły, nie potrafi czytać ani pisać, ma dużą wadę mowy i ogromną trudność w wyrażaniu swojego stanowiska, jest niepełnosprawny intelektualnie. Nie potrafi budować zdań. Mówi niewyraźnie, mówi tak jak jest mu wygodnie. W Warsztacie zaczął interesować się malarstwem. Jego pierwszym sukcesem było uzyskanie nagrody w dziedzinie malarstwa w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej w Białymstoku w 1998 r., następnie indywidualna wystawa w kawiarni Fama w Białymstoku w 1999r. w Gdańsku w Galerii Promyk w 2000r. i Muzeum Narodowym .Prace plastyczne Krzysztofa Gieniusza prezentowane były w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie w ramach wystawy „Oswajanie Świata” w 2003 r. w ramach obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, gdzie prezentowało swoje prace 14 najlepszy niepełnosprawnych twórców z całego kraju, a następnie za granicą w Düsseldorfie , Hagen i Münster. Prace te były prezentowane także w ramach dni otwartych w Ośrodku Telewizji Białystok oraz w najlepszych galeriach w Poznaniu, Łodzi i wielu innych dużych miastach Polski. O głośnym twórcy sztuki prymitywnej panu Krzysztofie Gieniuszu powstało kilka filmów dokumentalnych w 2000 r. i 2004r., które emitowane były w programach ogólnopolskich, wydanych zostało wiele recenzji, dwie prace plastyczne znajdują się w muzeum w Pelplinie i są chronionymi dobrami narodowymi. Nie sposób nie wspomnieć tu o udziale w białowieskich plenerach organizowanych przez Stowarzyszenie Nike i poplenerowych wystawach w muzeum Alfonsa Karnego w Białymstoku. Krzysztof Gieniusz został laureatem V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” na szczeblu województwa podlaskiego w kategorii malarstwo w 2007 r.. Prace oceniała wojewódzka Komisja Konkursowa powołana przez Podlaski oddział PFRON.
Osiągnięcia artystyczne Krzysztofa Gieniusza w czasie trwania terapii zajęciowej przyniosły mu rozgłos w kraju i za granicą, zyskały uznanie społeczne i zmieniły jego oblicze.
Szczególne podziękowania kierujemy do pana Andrzeja Wołkowyckiego i pana Andrzeja Wolskiego inicjatorów powstania Stowarzyszenia NIKE i organizatorów plenerów twórców niepełnosprawnych w Białowieży i Kuklach.

Dodaj komentarz